26. 4. 2011

TEDx: Na co se nejčastěji ptáte

V době, kdy jsou k dispozici videozáznamy všech přednášek z listopadového TEDxPrague a my se probíráme poznámkami z březnového TEDxDanubia v Budapešti, v době, kdy se otevřely registrace na druhý TEDxBratislava (bude 21. května a během prvních dní se vyprodalo 140 míst, tak neváhejte) a my začínáme pomalu chystat druhý TEDxBrno, je možná ten pravý čas se ohlédnout za loňským ročníkem a odpovědět na vaše nejčastější otázky.


Proč jste neudělali akci větší než pro pouhou stovku lidí?

Pořadatel prvního TEDx může získat licenci jen pro akci do cca 100 účastníků. Nešlo tedy o volbu příliš malého sálu. Vybrali jsme právě místo, kde se bude cítit příjemně stovka lidí. A podle hodnocení účastníků jsme vybrali velmi dobře. Podruhé se můžeme pustit do většího TEDxBrno a uspokojit větší počet zájemců. Právě obhlížíme vytipovaná místa a tak pokud máte tip na vhodný sál a přilehlé prostory pro občerstvení a neformální rozhovory, které pojmou aspoň 200 lidí, dejte nám vědět.


Proč na akci vůbec promítat přednášky z TEDu, když si je může každý pustit z webu?

Odpověď by mohla být jednoduchá - protože tato povinnost je součástí licenčních podmínek. Sám jsem byl před svou první TEDx konferencí (v Bratislavě) zvědavý, jestli budou diváci dost trpěliví a vydrží se se zájmem dívat na videozáznamy pčednášek, které možná znají. Vlastní zkušenosti z tří TEDx akcí a reakce publika mě však přesvědčily, že shlédnout tato výjimečná vystoupení společně s celým sálem je neopakovatelným zážitkem a inspirací k diskusím. Navíc je stále velká skupina těch, kteří promítané TED talks ještě neviděli.


Proč jste nedali do volného prodeje celou kapacitu sálu?

Ano, jsme si vědomi, že na první TEDxBrno nebylo snadné se dostat, protože desítky vstupenek se vyprodaly za dvě hodiny po otevření registrací. Když si projdete weby jiných TEDx konferencí, zjistíte, že někteří TEDx organizátoři nedávají do volného prodeje ani vstupenku a všechna místa rozdělují sami (na základě vlastního výběru, výběru vystupujících, partnerů nebo předem registrovaných zájemců). Jinde jdou do volného prodeje naopak všechna místa a vyhrávají ti s nejrychlejší rukou při klikání.

V Brně (a v mnoha dalších městech) jsme zvolili kombinaci obou přístupů. Ten umožňuje mít v sále zastoupení jak těch, kteří podle nás na TEDx patří, protože vytvářejí potřebnou pestrost věku, pohlaví, zkušenosti, profesního zázemí, tak i těch nejrychlejších ze zájemců, mezi nimiž nechceme nikoho selektovat, abychom nedělali TEDx příliš elitářský.


Nebylo mezi účastníky přiliš mnoho lidí spojených s IT, designem a médii?

Možná ano. Myslím, že to bylo podobné v Brně, Praze i Bratislavě. Zástupci těchto sektorů převažovali a souvisí to s předcházející otázkou. Právě tento typ lidí ví o TEDx v naší části Evropy nejvíc a má o akci největší zájem. Nemůžeme to vyčítat ani jim ani těm ostatním, kteří se ještě o fenoménu TEDx nedozvěděli.

Proto je tak důležité mít možnost obohatit mix účastníků, kteří nejsou jen pasivními diváky, o zvané osobnosti nebo talentované inovátory z různých oblastí lidské činnosti. Budeme jen rádi, pokud nám pomůžete o TED přednáškách a TEDx akcích informovat tvořivé lidi z ostatních profesí a případně i doporučit, koho pozvat a proč.


Budeme ještě pokračovat a vy nám můžete mezitím poslat další otázky, na které se tu pokusíme odpovědět.

Žádné komentáře: